Kanarya Kuşlarında Mantar Hastalığı Sebepleri

             Mantarlar eşeyli yada eşeysiz üreyebilen organizmalardır. Bu üreme durumuna spor denir. Sporla üreyebilen organizma olan mantarlar hemen hemen her yerde yaşayabilmektedirler. Diğer canlılar da olduğu gibi kanarya kuşlarında da mantar derinin dış yüzeyinde görülmektedir.  Gaga, cere, göz çevresi ve ayaklarda yoğunlukla rastlamak mümkündür. Oldukça bulaşıcı olan bu hastalığın eşli olan kuşlarımıza bulaşma ihtimali çok yüksektir. Miktar olarak fazla sayıda kuşla haşır neşir oluyorsanız hastalık tespiti bir o kadar zor olacaktır. Ülkemizde üretilen, yetiştirilen ve evlerde hobi amacı ile ilgilenilen kanarya kuşlarına bir aile bireyi değil eğlencelik küçük yaratıklar gözü ile bakan kişilerden kaynaklı olarak herhangi bir hastalık durumunda veteriner ile etkileşim haline geçilmesi yerine kulaktan dolma bilgiler ve deneme yanılmalar ile sonuca ulaşılmış kişilerin tecrübeleri ve  paylaşımları dikkate alınarak tedavi süreci başlatılmaktadır.

            Doğal yaşam alanlarında kendi pislikleri içerisinde dolaşmayan kanarya kuşlarını kafes ortamına aldıktan sonra sağlıksız bir ortama maruz kalmalarını sağlıyoruz. Doğal olarak o kadar mikroba ve bakteriye maruz kalan küçük dostlarımız bir süre sonra geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara yakalanmakta ve ölmektedir. Tüketme üzerine kurulu olan hayatımız eskinin çöpe atılması yerine yeni olanın koyulması ile sonuçlanmakta fakat yeni kanarya kuşunuzun akıbeti bir öncekinden farklı olmamaktadır. Bir odaya kapatılan insanı ele alırsak. Dört duvar arasında yemek, içmek, barınmak ve boşaltım sisteminin çalışması ile ortaya çıkacak pislikler ile yaşaması gerektiğini düşünelim. İğrenç mi geldi ?

            Öncelikle kanarya kuşlarınızın yaşam alanlarını mümkün olabildiğinde temiz ve steril olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. Kafes tabanından ayaklara bulaşan pisliği gaga yardımıyla vücudunun her yerine taşıyabilmektedir. Bunun sonucu olarak mikrobu yada bakteriyi vücudunun tamamına yayarak konak oluşturmaktadır. Kuşlarınız da yoğun kaşınma, çıplak bölgelerde kızarıklık ve döküntü, cerede – ayakta pullanma ve döküntü gibi belirtiler ile karşılaşırsanız kanarya kuşunuzun mantara yakalanmış olacağını üzüntüyle söylemek durumunda kalabiliriz. Bağışıklık sistemi güçlü ise ve erken tanı ile tedaviye geçilirse kısa sürede kuşunuzu eski sağlığına kavuşturabilirsiniz.

         Kulak temizleme striplerini ılık suya batırarak nemlenmesini sağladıktan sonra mantar olan bölgeyi temizliyoruz. Bunun ardından marka belirtmenin bir anlamı yok çünkü ister petshoplarda ister eczanelerde bu hastalık için satılan herhangi bir antifungal içerikli ilaç temin edebilirsiniz. Mantarlarda boğucu özelliğe sahip vazelini de kulak temizleme çubukları ile sabah ve akşam 1 hafta süre ile mantarlı bölgelere sürerek kuşlarınızın tedavisinde kullanabilirsiniz. Tedavi öncesinde ve sonrasında mutlaka ellerinizi temizlemeniz gerekmektedir. Hastalık belirtisi gösteren kuşunuzu karantinaya almanız ve eski ekipmanlarını mikroplardan arındırmanız önem taşır.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir