Kanarya Mamasında Mısır ve Önemi

      Kanarya mamalarına katılması halinde iyi bir fayda sağlayacağını düşündüğüm besinlerden bir tanesi olan mısırı, bugün inceleyeceğiz. Evet arkadaşlar, mısır gerek kanarya mamalarına katıldığında gerekse safi olarak koçanı ile kanaryalarımıza verdiğimizde çok güzel fayda sağlamaktadır.

      Mısır, gerek damakta bırakmış olduğu lezzet ve gerekse içerdiği vitaminler açısından çok sağlıklı bir besindir. Biz insanlar, mısırı damak lezzetimize uygun bir şekilde yiyebiliyoruz. Kuşlarımız da ciddi anlamda bu besini severek yiyorlar. Kuşlarımızın mamasına katmak istediğimiz veya koçanı ile birlikte safi bir biçimde vermek istediğimiz mısırın özellikle SÜT MISIR olmasına dikkat etmeliyiz. Çünkü süt mısır dediğimiz kavram, normal mısırlara göre daha çok vitamin içermektedir. Mısır tam bir vitamin deposudur dedik evet. B1 vitamini, patotonik asit B5 vitamini, folat, niasin B3 Vitamin ve C vitaminini de bol miktarda içermektedir. Mısır ayrıca diyetsel liflerin, fosfor ve magnezyum minerallerinin iyi bir kaynağıdır. Bir bardak mısır günlük lif ihtiyacının yaklaşık % 23′ ünü karşılayacak kapasitededir. Bu kadar kapasitesi kuvvetli olan bir besini kuşlara vermeden önce güzelce mikserde çekmeliyiz. Mikserde çektikten sonra ise yumurta mamasına katarak kuşlarımıza ilave edebiliriz.

      Mısırı mevsiminde bulamayan arkadaşlar için ise soğutulmuş mısırı satın alarak (birçok markanın var) oda ısısına ulaştıktan sonra mikserden geçirip, mamaya katabilir. Hiç olmazsa en azından süt mısır olmasa bile mısırın belli başlı vitaminlerinden yararlanmak adına faydalı olur.

Saygılar.

 

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir