Sağlıklı Bir Kanarya Nasıl Olur?

Bugünkü makalemizde sizlerle sağlık bir kanaryanın nasıl olması gerektiği ile alakalı biraz açıklama yapacağım. Bilindiği üzere kanaryalar, ciddi anlamda narin olmakla birlikte; çok fazla hava değişimlerine ayak uyduramayan kuş türlerindendir. Kanaryalar, bir sıcak bir soğuk hava akımına maruz kaldığı zaman, sıkıntılı süreçlere girebiliyorlar. Çoğu zaman kanaryalarımızı bitkin bir şekilde gördüğümüz zamanlar üzülürüz. Bu gibi durumların önünde ivedi bir biçimde geçmek, kanaryamızın sağlık olmasını sağlamak için diğer makalelerimizde yazan süreçleri birebir uygulamanız gerekmektedir.

Sağlıklı bir kanarya; rengi parlak, canlı, kıpırdak, güçlü ve neşeli gözükür. Hayvan kafes içinde hareketlidir. Asla olduğu yerde tüyleri kabarmış veya şişmiş gibi, top şeklinde gözükmemelidir. Böyle gördüğünüz zaman tehlike çanları çalıyor demektir. Kafes içindeki neşesi ile kendini mutlaka sağlıklı olduğu hususunda hayvan belli etmektedir. Bu ve bunun gibi durumlarda her zaman ön planda olan ”GÖZLEM” olayımızı asla elden bırakmıyoruz. Aslında kanaryalar sizlere nasıl bir durum içinde olduğunu kafes içindeki hal ve hareketleri ile belli eder. Belki dilleri yok ama mutlaka size neye ihtiyacı olduğunu sağlık durumu ile söyler. Sağlık bir erkek kanarya; ötücü, tüyleri parlak, hareketli ve canlı bir biçimde hareket eder. Sağlık bir dişi kanarya; rengi parlak, kafes içinde sinyaller atarak, hareketli biçimde tünek üzerinde hareket eder.

Kanaryaların özellikle canlı olması hususunda bu konulara mutlaka dikkat etmeliyiz. Gerekli özeni gösterip, alışılagelmişin dışında hareket etmemek, sağlık bir kanaryaya sahip olmanızla eşdeğer olacaktır.

Saygılar…

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir