2017 Harz Roller Yavruları

Harz roller kanaryalar için sezon başlamışken 2017 yılına ait yavrularımız gelmeye başladı. ALLAH’ın izniyle yuvadan uçacakları zamanı da göreceğiz. Bu dönemde dikkat etmeniz gereken bazı hususları sizlere aktarmak istiyorum.

  • Baba kanaryayı yuvadan alınız. Dişiyi rahatsız edebilir ve çiftleşmek için yavrulara zarar verebilir. (Bu bazı kızgın erkek – baba kuşlar için geçerlidir.) Eğer erkek baba kanaryanız uysal ve dişiye zarar vermeyen türden ise kalabilir.
  • Dişiye 3 taneden fazla yavru baktırıyorsanız şayet, sizde elinizden geldiğince yavrulara mama vermeye çalışın. Bu mamayı, ”elle besleme maması” alarak damlalık veya şırınga yoluyla verebilirsiniz. Bu durum kuşların daha çabuk gelişmesini sağlar.
  • Bu dönemde anne ve baba kuşunuza güzel besinler vermeye çalışınız. İlk 2-3 gün özellikle elma dilimi kesip vermelisiniz. Çünkü ilk 2 gün anne yavrularına mama kusmaz. Öz su dediğimiz bir sıvı verir. Elma ise bu öz suyun daha iyi gelebilmesi adına yardımcı bir meyvedir.
  • Mamalarınıza (eğer kuş sayınız çok ise) probiyotik katın. Bağırsak florasını düzenler. Hastalıklara karşı korur.
  • Mamalarınızı nemli vermeye çalışın. Kuru mamayı hayvan zor sindirir ve yavrusuna kusması zorlaşır. Mamanıza havuç katarak nemlendirebilirsiniz.
  • Haftada bir sularına vitamin vermeye çalışın. Vitamin hayvanları dinç tutar.
  • Genellikle koyu renkli sebzeler vermeyi deneyin. Kara lahana, brokoli, pazı yaprağı, ıspanak gibi koyu sebzeler doğal vitamin ve mineral açısından son derece zengindir. Serçe parmak büyüklüğünde verebilirsiniz.

Aşağı kesitte harz roller yavrularından birkaç kesit paylaşacağım.

Herkese bol yavrulu sezonlar dilerim…

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir