Güzel Bir Harz Roller Yavru Nasıl Alınır?

      Bildiğimiz üzere harz roller kanaryasını beslemek her ne kadar keyif veren bir olgu olsa da, bazen üretim yapan arkadaşlar, nasıl güzel yavru alabiliriz? sorusunu kendilerine sormadan edemiyorlardır. Evet şöyle bir kümesinize baktığınız zaman, elinizde güzel olduğuna inandığınız harz roller kanaryalarınız var; ama aldığınız yavrular onlar kadar kaliteli çıkmıyor. Neden? Çünkü belli bir yerde hata yapılıyor demektir. Şimdi bunu inceleyeceğiz:

      Harz roller kanaryalarında erkek kanaryanın önemi olduğu kadar dişi kanaryanın da önemi çok büyüktür. Çiftleştirmek istediğiniz erkek gerçekten çok kaliteli ise, eşe atacağınız dişinin de kanı gerçekten güzel olmalıdır. Yani erkek tüm standartları taşıyan bir harz roller ise, dişi de en az o erkeğin vasıflarını taşıyan bir erkek harz rollerin kardeşi olmalıdır. Çifte atarken, dişinin bu anlamda kanı çok önemlidir. 

      Bir konu daha var ki; mesela harz roller kanaryanızın alt turları zayıf ve üst turları kuvvetli ise bu kuşunuza gerçekten güveniyor ve damızlık yapmak istiyorsanız, bu kuşunuzu alt turları kuvvetli bir erkeğin kız kardeşi ile çiftleştirebilirsiniz. İşte o zaman doğru hareket yapmış olursunuz. Bu durum %100 sonuç verir mi ? Bilinmez. Fakat en azından doğru hareket normal şartlar da budur. Hiç bilmediğiniz bir kuş alıp çiftleştirmek yerine, bu yolu izlemeniz en azından gerekli izlenimler açısından normaldir. Olması gerekeni olduğu gibi yaptığınız için, başarıya giden yolda çekilecek çilenin kutsal olduğunu rahatça anlayacaksınız. Tabii bu durumun tam tersi bir durumda olabilir; mesela örnek vermek istersek, beğendiğiniz ve damızlık yapacağınız harz roller kanaryanın alt turları kuvvetli ve üst turları zayıf ise işte o zamanda üst turları kuvvetli olan bir erkeğin kız kardeşini alarak çiftleştirebilirsiniz. Doğru hareket burada tam olarak bu olacaktır. Alt turlar ve üst turlar birbirlerini tamamlayacaktır. Çiftleştirme yaparken, eğer ben güzel bir yavru almak istiyorum diyorsanız şayet, bunlara mutlaka dikkat ediniz.

Saygılarımla

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir