Harz Roller Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

             Birçoğumuz harz roller kanaryayı eğitirken, daha yavru zamanlarında yapmış olduğu dersi görür ve bekleriz. Harz roller kanarya, derslendikten sonraki süreçte kaba ötüme geçtiği vakit onu kapatma ihtiyacı duyarız. Birçok kişi bu esnada kuşundan arzu etmediği sesleri duyduğu zaman, o kapatılacak yani eğitim görecek olan kuşu eğitime almaktan vazgeçiyor. İşte tam olarak mesele burada boy gösteriyor. Eğer gerek harz roller dersteyken gerekse kaba ötümde iken onlara gereken eğitimi vermezseniz, o kuşun eğitim ile birlikte neler yapabileceğinden mahrum kalırsınız.

             Almanya’nın en ünlü harz roller üreticileri, güvendikleri kan hattına sahip olan kuşları yarışma esnasına kadar dinlerler. Fakat bu sırada kaba ötüme geçmiş olan harz roller kuşlarının hangilerinin ileri seviyeye gidebilecek kapasitede olduğunu anlarlar. Böyle olsa bile yine de onları eğitimli bir şekilde dinlemekten kendini alıkoyamazlar. Çünkü ders, kaba ötüm ve yarışmalık ötüm arasında ciddi oranda bir fark vardır. Eğitim verecek olan kişilerin bu hususlara özellikle dikkat etmesi gerekmektedir. Eğitim süresi boyunca o yavru ötümünden kalan cılız sesler elbette gidecektir. Onun yerine daha tok, buğulu ve derin nağmeler yerini alacaktır. Bunu tıpkı bebek sesi, ergenlik erkek çocuğu sesi ve genç bir delikanlının ses tonları gibi algılayınız. Her birinin ayrı ayrı ses rengi vardır. Harz roller kanaryada da durum tam olarak böyledir.

            Harz roller üretici arkadaşların veya harz roller üretmeye yeni başlayacak olan arkadaşların bu süreçlere dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü kuşun daha küçükken yaptığı seslere aldanıp, ileri zamanlarda o seslerin gideceğini bilmiyorlarsa; eğitim vermeyerek hata yapacaklardır…

Saygılarımla…

harzerroller2

Sevebilirsin...

2 Yanıt

  1. mutlu dedi ki:

    Selam. Eğitime kaç aylıkken başlanmalı .ve nekadar sürdürmelidir

    • admin dedi ki:

      Kuşun ötüm yapısına göre dikkat edilmelidir. Genellikle 5-6 aylık iken kaba ders yaparlar. Bu sıralarda eğitimler başlamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir