Harz Roller için Mürekkep Balığı Kemiğinin Önemi

Harz roller kuşları için mürekkep balığı kemiği yada başka bir adıyla kalamar kemiği… Kanarya kuşu kafeslerimizden eksik etmediğimiz bu kalamar / mürekkep balığı kemiği ne işe yarıyor peki? Ben vermiyorum bir şey olmuyor gibi çok söylenti var.. Vücudumuzda kemiklerimizde Ca / kalsiyum minerali bulunur en çok kemiklerimizde bulunur..

Özellikle yumurtacı tavuklarda ve süt ineklerinde kalsiyum ihtiyacı çok göze çarpmakta çünkü süt ve yumurta kabuğu için ciddi miktarda kalsiyuma ihtiyaç vardır…Kanarya kuşları için de durum böyledir.. Yumurtaların kabuğu incelmeye başladığında durumun farkına varmak biraz geç olabilir…Bizim yapmamız gereken yumarta dönemine girebilme ihtimali olan her kuşa muhakkak (kafeste tek beslenen erkek kanarya kuşu değil yani onların zaten genelde olur) bulundurulması gerekir.

Eğer siz üreticiyseniz yada ne zaman ilk yavrumu alacağım bu kanarya kuşlarından diye sabırsızlıkla bekliyorsanız mürekkep balığı kemiğini asın kefese.. Dişi kanarya kuşu ne zaman kaamar kemiğini deli gibi yemeye kemirmeye başladı işte o zaman yumurta dönemine girmeye hazırlanıyor diyebiliriz.. İç güdüsel olarak mineral ihtiyaçlarını karşılıyorlar ama sadece kalsiyum diyebiliriz. P / fosfor mineralini de unutmamak gerekir.. Kemikte Ca/P dengesi söz konusudur..

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir