Harz Roller Kanarya Ele Alışır mı?

Başta harz roller kanaryası olmak üzere hemen hemen tüm kanaryaları, ele alıştırmak zordur. Tabii bu durum hiç alışamaz demekte değildir. Bunun için öncelikle ciddi anlamda bir sabır süreci gerekmektedir. Kanaryalar, muhabbet kuşları gibi direkt olarak duygu yüklü hayvanlar olmadıklarından dolayı, bu bağlamda ciddi ciddi zorluk çekerler. Zaman içinde insana alışabilmesi için çeşitli süreçlerden geçmesi gerekmektedir.

Harz roller kanaryaları veya diğer kanarya ele alışmak için insanlara belli bir oranda güvenmelidir. Bu güveni de insanın kendisi oluşturur. Onunla henüz yavru olduğu dönemlerden gelişim dönemine kadar ciddi bir biçimde ilgilenirseniz, konu hakkında başarılı olursunuz. Bu durumda dikkat etmeniz gereken en önemli husus, dişisi olmayan bir erkek kanaryayı alıştırmaya çalışmanız olmasıdır. Bu erkek kanarya özellikle yaşını tamamlamamış olması gerekiyor.

Öncelikle yapmanız gereken şey; fazla araç gerecin olmadığı bir odada kanaryanıza bakmaktır. Böyle bir odada kanaryanızı kafesten çıkarın. Bir şekilde illaki bir yere konacak. Birkaç gün bunu hep tekrarlayın. Daha sonra ise onun sevdiği bir besini (meyve veya kara lahana) ona gösterin. Bu meyveyi veya herhangi seveceği bir nesini bir çubuğa takıp da ona gösterin. Ona yedirmeye çalışın Kanaryalar her ne kadar ürkek kuşlar olsa da aynı zamanda merak düzeyleri de çok yüksektir. Eninde sonunda mutlaka onu yemek için gelecektir. Bu sırada ufak ufak parmağınıza da alışkın olmaya başlayacaktır. Korkmamayı öğrenecektir.

Bu adımdan sonraki süreçte ise günlük olarak kanaryanızın kafesinin yanında günde 20-30 dakika olacak şekilde oturun. Ona devamlı yanında olduğunu hissettirin. Devamlı ilgilenin ve böylelikle günlük yaptığınız antremanlara devam edin. Mutlaka belli bir süreden sonra size yaklaşmak isteyecektir.

kanaryayi-ele-alistirmak-6-serinofil

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir