Harz Roller Kanaryalar için Tylan İlacı

Bu ilacı özellikle kür dönemlerinde vermek çok yararlıdır. Yavrularda küçükken çıkan siyah noktaların çözümünde ben bu ilacı kullandım. Bunu kullandıktan sonra hiçbir harz roller yavrumda siyah nokta çıkmadı

TYLAN, Oral Toz (ELANCO)

Formülasyonu : Ürün, arı tylosin tartrate esasına göre hazırlanmıştır.

Tylan toz tavuk, piliç ve civcivlerde kronik solunum yolu hastalığının (CRD) klinik ve koruyucu sağaltımı amacıyla tylosin esasına göre hazırlanmış olan bir toz formülasyondur.

Farmakolojisi ve özellikleri : Bu ürünün etken maddesini oluşturan tylosin, Streptomyces fradiae kültür ortamından biyosentez yoluyla elde edilen makrolit yapılı bir antibiyotiktir. Ağızdan ve parenteral uygulama yerlerinden kolayca ve hızla emilir. Kas içi yola verildiğinde plazma yarı-ömrü 4-5 saat arasında değişir. İlaç bütün vücuda geniş ölçekte dağılır. Plazma derişiminin birkaç katı daha yüksek boyutlarda solunum yollarına geçer. Bu antibiyotik, temelde gram (+) bakterilere yönelik güçlü etkinliğiyle dikkati çeker. Özellikle Mikoplazma, Leptospira, Sproket, Streptokok ve Korine bakteriler ile N.pertussi, erisipel etkenleri, Morexella bovis ve Borrelia anserina üzerindeki güçlü etkinliğiyle seçkinleşir.

Kullanılma yerleri : Tylan toz tavuk, piliç ve civcivlerde kronik solunum yolu hastalığı (CRD) ve hindilerde bulaşıcı sinüzit hastalıklarının koruyucu ve klinik sağaltımı amacıyla kullanılır.

Kullanılma şekli ve dozları : Sağaltıcı olarak 1 gram Tylan/2 litre su hesabıyla hazırlanan içme suyu 2 gün süreyle hatsal hayvanlara verilir. Ağır hastalık olgularında ilaç uygulama süresi 5 güne kadar uzatılabilir. Koruyucu amaçlı kullanımda ise doz yarıya düşürülerek 3 gün süreyle uygulama yapılır.

Ticari şekli : Tylan Toz, 25 gram ve 100 gramlık kutularda sunulmaktadır.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir