Harz Roller Kanaryalarda Bitlenme

Ben şahsım adına Vilmectin, Frontline gibi ürünler kullanıyorum. Tavsiye ediyorum…

Belirtileri: Kanaryaların en büyük düşmanlardandırlar. Aşırı oranda ürediklerinde öldürücüdürler. Bitleri gündüz faaliyette görme olanağı yoktur. Bunlar geceleri ortaya çıkarlar. Eğer kanarya besleyen kişi biraz ihmakâr yaradılışlı ve dikkatsizse hızlı bir üreme sonucunda kanaryanız bir felâketle karşı karşıya kalacaktır. Çünkü bitler çok küçük olmaları nedeniyle pek kolay görülmezler, buna karşın büyük birer kan emicidirler. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında üreme sonucu çok çabuk çoğaldıklarından dikkatli olunmalıdır.

Kafeste bit olup olmadığını anlamak için kafes geceleri dinlenir. Kanaryalar huzursuz ve Kıpırtılı iseler bir bit hücumu karşısındalar demektir. Tünek başlıklarındak delikler bitlerin saklanacakları yerlerin başında geldiklerinden, buranın incelenmesiyle de varlıkları anlaşılabilir.

Önlenmesi: Bit bir tehlike olarak kabul edilip mücadele edilirse hiç bir zaman sorun değildir. Pek çok çeşitli marka içinden, bir kuşçunun tavsiyesi ile alacağınız pire tozu bu derdinizi çözümliyecek-tir. İlk aklımıza gelen birkaçını sıralıyalım. Rin tozu, Jakotin, King Antimit, Opigal 5. Ektogal vs. bu

maçla kullanılabilir. Bu tozlar tünek başlıklarındaki deliklere, kafesin kenar kıyı köşelerine serpilerek, kanaryaların kanat altlarına dökülerek çok olumlu sonuçlar alınabilir ve bitin kökü kazınabilir. Özellikle kuluçka devrelerinde, yuvalıkların büyük bit yuvaları olacağını ve bunların yavruların kanlarını emerek ölümlerine sebep olacağını hatırlatır, yuvaların ilâçlanmasında yavruların tozdan zarar görmemesi için dikkatli davranılmasını tavsiye ederiz.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir