Harz Roller Kanaryalarda İshal Hastalığı ve Tedavisi

Belirtileri: En önemli belirti, kanaryanin diskisidir. ishal olmuş bir kanaryanin diskisi sulu ve beyaz renklidir. Bunun yanı sıra, sık sık kaka yapma, durgunluk, halsizlik devamlı tüylerini kabartarak durmasi ve yiyecek yememesi yan belirtiler olarak dikkat çeker.
Sebepleri: Kanaryanin üsümesi, soguk su içmesi, soğuk ve Islak Yeşillik yemesi, fazla oranda Yeşillik yemesi, yediği yiyeceklerin bozuk vasifli, çürümeye yüz tutmuş olması ishalin nedenleri arasında sayılabilir.
Tedavi: Ishal türü hastalıklarda kusun halsiz düşmesi ve çabuk hastalanmasi kaçınılmazdır. Bu hastalık süreci ölüme kadar dahi gidebilir. Bu konuda ALINACAK ilk önlem, verilmekte olan mama, Yeşillik, meyve gibi, bağırsak bozukluguna neden olabilecek yiyecekleri kesmek, sade bir besin düzeni uygulamaktir. Bu amaçla haşlanmış patates ve yalnizca kusyemi vermek yeterlidir. Diğer tüm yemler kaldirilmalidir. içme suyu olarak, iyice haşlanmış ve tülbentten süzülmüs pirinç suyu vermek büyük yarar saglar.

Benim boyutu önerebilecegim ilaç kendimin kullandığı etkili bir ilaç olan ENDOSIN. Bu ilaç çocuk İshali için kullanılmakta olup, eczanelerden temin edebilirsiniz. Ayrıca COXIDIN ya da TETRAMEZATIN adlı İlaçları da bu amaç için kullanabiliriz. Bu ilaçlar tavuk İshali için kullanılmakta olup, kanarya ve muhabbetkuslari içinde kullanılabilir. Bu İlacların kullanimlari ise: yarim sulugun içine 8-10 damla (tablet olanin mercimek büyüklüğünde sulugun agzina) koymaliyiz ve iki günde bir ishal bitene kadar degistirmeliyiz. ishal bitiminde ilacı vermeyi de kesmeliyiz. Bu arada B ve C vitamini vermeyi de ihmal etmemeliyiz. Bundan başka her gün tazelenmesi koşuluyla içine bes damla Terramycine ve 10 damla Sulfamezatin damlatilmis su vermek de mümkündür. “iksir Bird ishal” de, ötücü kuslar için hazırlanmış etkili bir ilaç olarak ishallerde yarar saglar. Bu arada kanaryanin diskisi dikkatle kontrol edilmelidir.
Hastalik kesildiginde önce ilaçlar kesilir. Yiyecekler tedrici usulle yavaş yavaş çesitlendirilir. Bir iki hafta Yeşillik, meyve ve mama vermemek yerinde olur.
Ayrıca kusun suluguna her gün degistirilen demli çay koymak, suyun içerisine küçük bir parça kireç (Tebeşir parçası veya duvar sivasi vs olabilir) atmak, bir süre kafese bayat ekmek koymak da kisa süreli geçici çözümler olabilir.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir