Harz Roller mi Yoksa Malinua mı?

Bugünlerde bana epeyce sorulan bir soru olan ”Harz Roller mi Yoksa Malinua mı?” konusuna değinmek istiyorum. Konuyla ilgili makalemi yazmak birçok kişiye cevap niteliği taşıyacaktır. En azından ben böyle ümit ediyorum.

Öncelikle bir ötüm kanaryası beslemeye karar verdiyseniz ve ötüm kanaryaları arasından hangisini besleyeceğinizi bilmiyorsanız; belki bu bilgiler yolunuza ayna tutabilir.

Arzu ederseniz öncelikle harz roller ile başlayalım;

Harz roller kanaryası, derin ve buğulu ötümü ile dikkat çeken bir kanarya türüdür. Ötümündeki derinliği ve buğuyu dinleyebilmek adına sağlıklı bir kulağa sahip olmanız gereklidir. Harz roller kanaryasının sesi bahsetmiş olduğumuz derinlik ve buğudan dolayı; ses düzeyi bakımından kulağı tırmalamayacak kadar kısıktır. Bu ses düşüklüğü kimi için bir avantaj kimisi için ise bir dezavantajdır. Harz roller, ötümü büyük oranda bozulmayan safkan bir ırk olmakla birlikte; nağmeleri kalıcı olarak kendisinde barındırır. Yine safkan bir ırk olduğu için ses kapma gibi belirgin bir özelliği yoktur. Çok nadir durumlarda harz roller kanaryasının zaman içinde nağme seslerinde yükselme, eskisi gibi yapamama gibi durumları olabilir. Bazı durumlarda ise kanındaki safkanlığından şüphe ettiğimiz harz roller kanaryaların dışarıdan ses aldığını söyleyebiliriz; ama bilinmelidir ki harz roller kanarya her zaman orijinal kendi ötümü ile bilinir. Bozulmaz, diri ve karakterli ötüşü ile insanları mest eder. Almanya’ya özgü bir kuştur.

Malinua kanaryasını inceleyelim;

Malinua kanarya, öncelikle bana göre harz roller kanaryasından kırılarak geliştirilmiştir. Kimileri bunu kabul etmese de dünyaca ünlü birçok malinua üreticisinin, malinua kuşlarında derinlik yakalaması için malinua kanaryalarını harz roller dişieriyle çiftleştirdiğini biliyorum. Malinua kanaryanın sesi, harz rollere göre ses düzeyi olarak biraz daha yüksektir. Bozulmaya çok müsait bir kanarya türüdür. Dışarıdan herhangi bir sesi kapabiliyor. Mesela evinizde zil sesi duysa bile onu kapar. Dolayısıyla bu da malinua kanaryanın ötüm özelliğini yitirmesine neden olur. Malinua kanarya ile uğraşabilmek adına hoca kanaryanızın olması gerekmektedir. Bunu yavrularınıza dinletmelisiniz. Harz roller kanaryasında böyle bir şey yoktur. Çünkü harz bildiğini yani içten gelen doğasındaki nağmeleri yapmaktadır. Bu anlamda malinua ile ayrılır.

Sosyolojik olarak incelemek gerekirse;

Bir yanda Almanya gibi bir ülkede yetişmiş ve bütüncül bir disiplinle yetiştirilmiş bozulmayan safkan harz roller, diğer tarafta ise harz roller kuşundan kırılarak Belçika’nın üretiminde boy gösterdiği malinua kuşu…

Kısaca; bol nağmeli ama bozulabilen ve ses düzeyi derin olmayan bir kanarya istiyorsanız malinuayı, derin ve buğulu ötüme sahip, bozulmayan ve ses düzeyi kulak tırmalamayan bir kanarya istiyorsanız harz roller beslemelisiniz…

Saygılarımla…

Sevebilirsin...

5 Yanıt

  1. korhan dedi ki:

    çok güzel bir makale olmuş.

  2. Fatih dedi ki:

    Hocamharz roller erkek ile mozaik dişi kırması nasıl bir kuş olur sizce ?

  3. Ömer dedi ki:

    Harz roller erkek ile dişi maliuna nasıl olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir