Harz Rollerde Ayak Pullanması ve Tedavisi

Belirtileri: Genç kanaryalarda rastlanilmayan bu rahatsızlık çoğunlukla yasli kuslarda bacak ve ayaklarin asiri pullanmasi, ileri hallerde ayaklarin sismesi, kabarmalarin ve iltihaplanmalarin ortaya çikmasiyla belirlenir. Hasta kanarya nesesizdir. Hareketlerinde ve davranislarinda huzursuzluk sezilir. Tünegin üzerinde durmakta, tünegi kavramakta zorluk çeker. Bu nedenle Kafes tabaninda durdugu sureler tünekte durdugu sürelerden daha fazla olmaya başlar.
Nedenleri: Hastalığı olusturan bir tür virüstür. Kanaryanin direncinin azalması, vitamin ve besin yetersizligiyle pislikten kaynaklanan bir hastalıktır.
Tedavisi: Hasta kanarya derhal digerlerinden ayrilmalidir. Bulunduğu Kafes sodali veya permanganatli suyla dezenfekte edilerek GUNESTE kurutulup havalandirmalidir. Hasta kusun tedavisine gelince, kanarya saglik kosullarina uygun bir yerde bulundurulmalidir. Ayaklara ve bacaklara her gün% 3′lük asitborikli suyla banyo yaptirilmali, iyice kurulandiktan sonra da Kükürtlü vazelin yumusatilarak dökülen Pullar temizlenmelidir. Çünkü virüsler bu pullarin arasına girip yuvalanmistir. Yapilan temizleme isleminden sonra bacaklara ve ayaklara Terramycine merhem sürülmelidir. Bu işlemi, hastalık arazlari kaybolduktan sonra, daha bir süre sürdürmek gerekir. Bu arada hasta kanaryanin besinine büyük özen gösterilmeli, vitamin degeri yüksek besinler ve Yeşillik verilmelidir

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir