Harz Rollerde Kabızlık Ve Tedavisi

Belirtileri: Kanaryanin her zamanki canliligi kaybolur. Eskisi Gibi tünekten tünege siçramaz; o köseden bu köseye uçusmaz, durgunlasir. Yeme karşı isteksizlik gösterir. Sik sik tüylerini kabartir. Eger kafesteki tek kussa, diskisinda büyük bir azalma olduğunu ve bu diskinin normalden çok sert bulundugunu gözlemek mümkündür.
Nedenleri: Kanaryanin beslenmesinde bir denge unsuru olarak önemli bir yer tutan çesitli yesilliklerin ve meyvenin düzenli bir sekilde ve haftada iki kez olarak verilmemesi halinde kabizlik bas gösterebilir. Bu arada verilen tohum karmalarinda, unlu tohumlarla yagli Tohumlar arasında iyi bir denge saglanamamasi da kabizligin nedenlerinden biri olarak gösterilir.
Kabizligin bir başka nedeni de, taneli yiyeceklerin ögütülmesinde gerekli bulunan kumun saglanmamis olmasidir. Tasliginda, taneli yiyecekleri ögütmede yararlanacagi Kumdan yoksun bulunan kanarya, sonuç olarak yiyecekleri ögütülememis biçimde ve kati olarak disariya atar. Bunun bir başka olumsuz yanı da bağırsak iltihaplanmasina neden olabilmesidir.

kanaryalarda kabızlık hastalığı

Tedavi: Tedavi olarak kanaryanin eksikligini duyduğu şeyler verilir. Yeşillikler, her mevsim bulunan özellikle hemen Kıvırcık salata bolca verilebilir. Bunun yanı sıra bol oranda verilecek keten tohumu, bagirsaklarin islemesini saglayacaktir. Dogal olarak bu arada diger Yiyecekler kabizlik hali düzelin-ceye degin kaldirilmalidir. içme suyuna bir miktar madensuyu karistirilmali veya küçük bir çay kaşığı silme olarak karbonatla doldurulup içme suyun da eritilerek verilmelidir. “iksir Bird Kabizlik” bu hastalikta olumlu sonuç vermektedir.
Asiri kabizlik hallerinde, gaga açilarak iki damla kadar zeytinyağı damlatmak gerekir. Bu da ise yaramazsa, tecrübeli bir kanarya Meraklısı veya bir veteriner hekimin yardımıyla lavman yapılabilir. Bu lavman, küçük bir tüyün hint yagina veya zeytinyagina batirilarak çok dikkatli bir biçimde ve zorla-maksizin kanaryanin anüsüne sokulmasi, böylece diskisini yapmasina yardimci olunmasindan ibarettir.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir