Harz Rollerde Tüy Dökülmesi

Belirtileri: Kuşun vücudundaki tüyler (özellikle kafası ve boynundak i tüyler) dökülür. Eğer parazitte n dolayı dökülme varsa sürekli bir kaşıntı da gözlenir. Kuşun halsiz, isteksiz olması ötüşünü kesmesi ve kafes içerisinde durgun olduğu gözlenir. Ancak dişi kuşun yumurta üzerinde yattığı dönemlerde göğüs altında görülen dökülmeler normaldir .

Sebepleri: Kanaryala rda tüy dökümü pek çok nedenden olabilir. Normalde tüy dökme mevsimler i Ağustos, Eylül aylarıdır. Bu aylar dışındaki dökümlere “ara tüy dökümü ” adı verilir. Kanaryanın tüye girmesi bir kaç sebepten olabilir.
1- Eğer kanaryanın bulunduğu yer hava almıyorsa yani kuşun sürekli kapalı bir ortamda kalmasından dolayı olabilir.
2- Kuşa verilen yem ve yiyecekle rin çok kuvvetli olması sonucu hayvanın bünyesinin aşırı yüklenmesi olabilir.
3- Sürekli değil ama aşırı dökülme varsa hastalık kapmış olması ya da kaşıntısı varsa parazit gibi bir nedenden dolayı da tüy dökebilir.
4- Mevsimsiz tüy dökümleri yem değişikliğinden olabileceği gibi yer değişikliğinden de olabilir. 
5- Kanarya kızgınlık dönemine geldiğinde de tüy dökebilir, özellikle 2 yıl gibi uzunca bir süre eşe atılmamışsa kuş sıkıntısından tüy dökebilir.

Tedavi: Yukarıdaki sebeplerd en kuşunuza uygun olandan sonuca ulaşabilirsiniz. 
Kuşun tüyden çıkmasına yardımcı olmak için,
1- 4 adet yemlikten birisine kenevir tohumu, diğer üçüne normal kanarya yemi koyularak bol bol marul türü yeşillik verilmeli .
2- Banyosunu eksik etmemeli, banyo suyunu her sabah değiştirmeliyiz.
3- Vitamin takviyesi ne ihtiyaç duyulabil eceğinden AVISOL adlı vitamin ilacından 15 günde bir yarım suluğa 10 damla verilmeli ve suluk iki günde bir değiştirilmelidir.
4- Eğer yem değiştirildi ise eski kullanılan yeme dönülmelidir. Kuşun zayıf düştüğü bu dönemlerde bol bol yeşillik ve meyve ile birlikte karışık yem verilmesi iyi olur. 
5- Parazit durumunda ise parazit dökücü toz ilaçlardan kullanılmalıdır Haftada en az bir kere de banyo yapması sağlanmalıdır. 
6- Kuş havadar bir yere konulmalı ancak rüzgâr alan esintili bir yere konulmama sı da kuşun sağlığı açısından önemlidir. 
7- Eğer uzun süredir yanlız ise eşleştirmenizde kuşunuzun doğal sağlığı yönünden faydalı olur.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir