Harzer Roller Beslenmesinde Şalgamın Önemi

Tatlı olduğu zaman kanaryada beslenmenin esasını teşkil eder. Bu, iyi bir sindirim için gereken yağı içinde bulundurur ve kuşlar tarafından zevkle yenir. Lezzeti iyice olgunlaşmış ceviz içini hatırlatır. Iyi kalitede bir şalgam tohumu acı olmaksızın küçük, tatlı ve koyu kırmızı veya siyah ve takriben iri bir toplu iğne başı büyüklüğündedir. Kuşlara verilmeden evvel bir sene bekletmek lazımdır. Taze şalgam tohumları bağırsak yangıları yapabilir ve bazı hassas bünyelerde çok kere ölüme sebep olur.

Harz Roller kanaryalarında şalgam olmazsa olmaz bir tohumdur. Ötüm kanaryalarının geneline de verilen bu tohum; özellikle eğitim dönemine yakın süreçlerde özenle verilmelidir. Bu süreçte verilen şalgam tohumu, kuşların ötümüne ritmik düzenleme olarak doğrudan etki etmektedir.

Şalgam tohumu, harz roller kanaryalarının ötüm sürecini ciddi anlamda etkilediği için önemi vardır. Eğitim döneminde şalgam tohumunun ölçeğini biraz daha arttırırsanız, harz roller kanaryanızdaki ötümün nasıl zamanla değiştiğini göreceksiniz. Şalgam tohumunun tatlılığı kuşu hoş tuttuğu için kızgınlık yaptırmıyor. Bu sayede kuş yumuşak ve güzel ötümünü sürdürüyor. Kenevirin verdiği etkinin tam tersini düşünün. Kenevir, her kuşta olduğu gibi harz roller kanaryasında da kızgınlığa neden olup, kuşların dik ötümüne sebebiyet vermektedir. Dik öten bir kuş nağmeleri kısar. Kısınca da ortaya iyi bir ötüm çıkmaz. Dolayısıyla şalgamın yeri harz roller kanaryasında çok ayrıdır.

Not: Günümüzde her ne kadar rapiska tohumunu, şalgam tohumu diye satmaya çalışan bazı tohum satıcıları olsa bile; iyi bir şalgam tohumunu renginden ve yapısından kolayca ayırabilirsiniz…

 Siz de şayet harz roller veya diğer ötüm kanaryalarından besliyorsanız, aşağı kesitte bulunan karma yöntemi uygulayabilirsiniz

Ötüm Kanaryaları için Karma Yem:
Şalgam tohumu 4 ölçek
Kuşyemi 2 ölçe
Keten tohumu 1/2 ölçek
Sağlık tohumları
karması 1/2 ölçek

Saygılarımla

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir