İdeal Bir Salma Nasıl Olmalıdır?

Bir çok kuşların bir arada bulundurulmasını sağlayan, yemlikleri, banyoluğu, su kaplan ve tünekleri bulunan büyükçe kafeslerdir. Salmalar kullanıldığı yere ve maksada göre iki türlüdür.

  1. Evlerinde uygun yeri olmayan amatörlerden kuvvetli kanaryalar elde etmek isteyenler ortalama boyutları 1,20 cm. UZUNLUK, 60 ‘cm. DERİNLİK ve GENİŞLİKTE bir özel kafes (Salma) sağlamalıdır. Bunların tabanında temizlik ve kum için bir çinko levha bulunur içine 2-4 tünek konulabilir (ikisi aşağı ikisi yukarı). Bu tünekle kafesin iki nihayetinden 15’er cm uzaklıkta olmalıdır. Kapı adedi 4 – 5 olup banyoluk ve sulukları dıştan

 

  • Bu tür salmalar çoğunlukla odalarda bulundurulur. Bu büyüklükteki salmalara 15-20 yavru konabilir. Buraya konulanlar ana ve babaları tarafından beslenme ve yemlenme müddetini tamamlayan yani 30 günü geçirmiş olan genç yavrulardır. Bu geniş yerde yavrularınızın uçuşu esnasında  bir tünekten diğerine atladıklarını görerek zevk duyarsınız. Bu idman genç kanaryaların göğüslerinin ve diğer organlarının gelişmesine yardım ettiği için çok yararlıdır. Yaşlı kanaryalar için bu büyüklükteki bir salmaya 8- 10 kuş konabilir.
  • Eğer kuş adedi çoğalır ve evin bahçesi de müsait olursa bu taktirde bir çok kuşları içerisine alan, etrafı ve üstü küçük delikli tellerle kuşatılmış bir tesis haline de getirilebilir. Böyleleri çoğunlukla  hayvanat bahçelerinde ve evlerinde bahçesi olanlarda görülür. Büyüklüğü için bir ölçü verilemez. İçerisine konacak kuş adedi ile orantılıdır.Bu salmaların içerisine tabiatı andıracak şekilde tabii veya yapay ağaçlar veya dallar,su kapları, tünekler, yemlikler, banyoluklar, kuşların oynamasını sağlayan oyuncaklar da konur. Hatta bazı meraklılar tabiatı taklit ederek kuşların burada yavrulamasını da sağlarlar.Bu türlü salma tabanın topraklı—kumlu olması gerekir.Yön olarak ne çok fazla güneşli, ne de güneşsiz olan ve çok faz rüzgar tutmayan bir yer seçilir.
  1. Bilhassa sıçanlar ve tarla farelerinden ve diğer zararlılardan korunma ihmal edilmemelidir. Bu yüzden bir çok cins kuşların yok olduklarını bilinir. Bu türlü salmalar, bahçelerde olduğu gibi kapalı balkonlarda ve tavan aralarında da kurulur. Hatta evinin bir odasını bu işe ayıranlar da bulunabilir…

salma kafes

 

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir