Kanarya Mamasında Bezelye ve Önemi

        Bugün size ilginç gelebilecek bir konudan bahsetmek istiyorum. Kimi usta kuşçuların gerçekten önem arz ettiğini söylediği ve yine kimi usta kuşçuların da olmazsa da olur dediği bir besinden yani bezelyenin kanaryalara olan faydasından bahsedeceğim.

        Bezelye yapı itibariyle insanların da severek tükettiği ve bahar ayları ile yaz aylarının vazgeçilmez bir besinidir. Kimi insan bezelye ile yapılan garnitür tarzı bir yemeği veya böreğini tercih eder. İnsana gerek damak lezzeti gerekse vitamin açısından büyük bir kazanç sağlayan bezelyenin, kanaryalarımıza yaptığımız mamaya kattığımızda onlara ne kadar yararlı olduğunu ne kadar söylesek de bitmez. Kanaryalarımıza yaptığımız yumurta mamasına bezelyeyi koymak onlara; yağsız, düşük kalorili bir karbonhidrat, lif ve C vitamini kaynağı sunmak demektir. Yarım bardak bezelye sadece 36 kalori olup, 6 gram karbonhidrat, 2.4 gram lif ve 40 mg C vitamini içermektedir.Aynı zamanda bir B grubu vitamini olan folatı içerir, kuşlarımızın hücre DNA’sının yapım ve onarımında rol oynar. Bunun kanaryalarımıza korkunç faydası vardır. Protein açısından ciddi anlamda zengin olan bezelyeyi yarım bardak olacak şekilde robot mikserde çekiyoruz. Ufalanmış bir şekilde çıkacaktır. Onu yumurta mamasına katarak kuşlarımıza sunabiliriz.

         Bir diğer önemli husus ise bezelyeyi bahar ve yaz aylarında taze olarak vermektir. Tabii bu kışın verilmeyeceği anlamına gelmez. Dondurulmuş bezelyeleri de satın alıp, gerekli oda ısısına ulaştıktan sonra mikserden geçirip mamamıza katabiliriz. Kuşlarımıza güzelce servis edebiliriz.

 

SAYGILAR…

 

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir