Kanaryalarda Kursak Mantarı ve Tedavisi

      Kursak mantarı kanarya kuşlarımızda yani yetişkin anaç kuşlarda başlar vermiş olduğumuz mamalardan ve bakımdan kaynaklanır. Tüm yazılarımız da belirttiğimiz gibi öncelikle yapılması gereken hijyen standartlarının oluşturulmasıdır. Anne baba yani anaç yetişkin kuşlardan yavrulara geçer bulaşır. Yavru kanarya kuşlarımızın dirençleri düşük olduğundan yavrular yumurtadan çıktıktan 5 veya 6 gün içerisinde ölümüne sebep olur. Kanarya kuşları yavrularını gözlemlersek yavruların kursakları dolu ama aşırı kilo kaybı ve yavrularda kurumuş ve sadece kemik gibi kalıp öldüklerini görürsünüz bu kursak mantarının belirtileridir. Nedenleri ise mamalarını günlük taze bir şekilde verilmesidir. Her üretici arkadaşların mama karışımları farklıdır ama tüm üretici arkadaşların mama karışımlarının içerisinde probiyotik takviyesi vardır. Probiyotik muhabbet kuşlarımız için mamalarda önemli faktör olup kanarya kuşlarımızın ve özellikle kanarya kuşları yavrularında çok ama çok faydalıdır. Probiyotik kullanmaz isek kursak mantarına yol açacaktır ve yavrularda kayıp yaşanacaktır. Ayrıca yuvalık ve folluk temizliği her gün yapılmazsa bu da kursak mantarına daha büyük etken olacaktır. Hastalık bulaşıcıdır ve önüne geçilmezse tüm  kuşlarınıza geçerek ölümlere sebebiyet verecektir.

       Arkadaşlar gelelim kanarya kuşlarında kursak mantarının tedavi şekillerine; çözüm şekli en başta izleyeceğimiz yol kursak mantarı için bir kür yapmaktır. Kür için yapılması gereken ilaç ve vitamin takviyeleri vardır. DACOSTATİN isimli kursak mantarında kullanılan  hastalık üzerinde çözüm alınmış bir  verimli ilaçtır. Genelde kanatlı olarak güvercin yetiştiriciliğinde kullanıp güvercin yetiştiriciliği için üretilmiş bir ilaçtır. Bu ilaç muhabbet kuşlarında kursak mantarı için kullanılıp hastalık üzerinde etkili olup sorun çözümlenmiştir. Bu ilacı 1 hafta her gün taze suyla verilip arkasından 3 gün k vitamini ve 3 gün B vitamini takviyesi yapılacaktır.

      Dacostatin ilacı 1 litre suya 1 çay kaşığı konulup kuşlarınızın suluklarına konulup servis yapılmalıdır. İlaç en fazla 8 saat kalacak kuşlarımızın önlerinde daha fazla bekletilmesinde ilaç bozulacaktır ve kanarya kuşlarımız da yan etki yapacaktır. Buna dikkat edelim 7 gün boyunca her gün sularını ve ilacını yenilemek koşuluyla vermemiz gerekecek ardından yani 1 haftalık bir süreçten sonra k vitamini ve B vitamini takviyesi yapıp kürümüzü tamamlamamız hastalık üzerinde başarılı olup çözüme ulaşmamızı sağlayacaktır. Arkadaşlar konu hakkında daha fazla detaylı bilgi almak isterseniz yorumlar kısmından yazmanız yeterli olacaktır sizlere en kısa zaman zarfında cevap verilecektir…

 

Saygılar

 

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir