Kanaryalarda Yumurtanın Önemi

          Kanaryaların beslenmesinde yumurtanın çok ayrı bir yeri vardır. Yumurtada olan E vitamini kanaryaların gelişiminde çok önemli yer tutar. Yumurta yiyen hayvan, ciddi anlamda efor sarfettiği günün ardından kuvvet toplamış hale gelir. Yumurtayı kanaryalarınıza hazır kanarya mamasının içine ezerek de verebilirsiniz. Özellikle yumurtayı haşlayıp çıkardıktan sonra soğutun. Soğuk su bunun için idealdir. Ardından iyice ezin. Kuşlarınıza arzu ederseniz o şekilde de sunabilirsiniz.

        Kanaryalarınıza yumurta verirken, kuş sayısına göre ölçüyü belirleyiniz. Çok vermemeye özen gösteriniz. Aksi takdirde kuşlarınız yağlanabilir. Yumurtanın ayrıca farklı bir özelliği daha vardır. Kanaryalarınızı çiftleştirme sezonuna hazırlarken, Erkeklere haftada 3 defa yumurta maması veya yumurta veriniz. Özellikle E vitamini sayesinde kuşlarınızın döl verimliliği artacaktır. Dişilere ise çiftleştirme sezonunda 15-20 gün kuşların durumuna göre yumurta verebilirsiniz. Dişi kanaryalara çiftleştirme sezonu gelmeden önce aşırı yumurta takviyesi yaparsanız, erkenden kendi kendine yumurtlarlar ve dölsüz bir sezon geçirirler. Böylelikle kuşlar yorulur. O yüzden özellikle Mart ayına girmeden 15-20 gün önce dişilerinizi kızgınlık durumuna göre yumurta veya yumurta maması ile besleyebilirsiniz.

        Yumurta gelişimi dolayı değil, doğrudan etkileyen bir besindir. Bu nedenden dolayı yeme düşmüş olan yavru kanaryalarınıza da haftada 3 defa verebilirsiniz. Keyifle yiyeceklerdir. Yedikleri yumurtadan aldıkları E vitamini sayesinde fiziksel kuvvetleri daha iyi olacaktır. Yumurtayı yiyebilecekleri ve bitirebilecekleri kadar koymalısınız. Yazın ise koyduktan 2- 3 saat sonra kaldırınız. Çünkü yapısı gereği yumurta yazları çok sıcak havalarda koku yapabilir ve bakteri oluşumuna neden olabilir. Bakteriyi yutan hayvan rahatsızlanır. Bu hususta yumurta ile beslemeye bu şekilde dikkat etmelisiniz.

       Saygılarımla

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir