Kanaryaların Ataları

Evet aslında bu makalede harz roller dahil olmak üzere tüm kanaryaların atasının özellikleerinden bahsedelim istedim. Günümüzde rengârenk birçok kanarya görmekteyiz. Fakat bu renkte olan kuşların coğunun atasının yeşil renk kanaryalar olduğunu biliyor muydunuz?

Yeşil renk kanaryalar doğası gereği safkandırlar. Zaman içinde kendi türleri ile çiftleşme sağladıklarında ise bazı yavrular tüy pigmentleri hatali olarak dünyaya gelmiştir. Beyaz, sarı ve diger renkler aslında ili etapta bir renk hatası, yani tüy pigment sorunu olarak ortaya çıkmıştır. Daha sonraki zamanlarda ise çiftleşmelerden günümüze normal bir renk adı altında gelmiştir. Aslında her şeyde olduğu gibi kanarya kuşunda da ata ırk koyu olan renktir. Her ne kadar günümüzde insanlar göze hitap etmesi açısından açık renkli kışları tercih etseler de eski insanlar kanarya ırkının atasının yeşil yani koyu renk olduğunu bilir ve ona göre hareket ederler.

Kanaryaların ata rengi olan safkan yeşil kuşların, diğer kanarya renklerine göre bağışıklık sistemi daha kuvvetlidir. Kolay kolay hastalanmazlar. Tabii işin içinde hasta olmasında insan faktörü yoksa bu durum geçerlidir. Koyu tenli olan insanlar nasıl ki daha zor hasta oluyorsa, bu durum aynı şekilde koyu renkli olan kanaryalar için de geçerlidir. Bu ibretlik tespiti de bir kenara yazalım 🙂 Demem o ki arkadaşlar eğer sizin için renk problemi yoksa yeşil ve sağlıklı olan hayvanları beslemenizde sıkıntı yoktur. Fakat “bir kuşum olsun, rengi açık olsun da gözüm gönlüm açılsın kafede bakınca” diyorsanız arzu ettiğiniz rengi seçebilirsiniz. Ama u unutmayın ki en cömert, en dayanıklı ve bağışıklık sistemi kuvvetli olan kuşlar köyü renkli olan ATA RENKLİ KANARYALARDIR…

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir