Kuruma Hastalığı ile İlgili Detay

Kuruma diye bir hastalık öyle bir ilaçta yok kuş zayıflıyorsa bir çok nedeni olabilir onu bulup ona göre tedavi edilmesi lazım ve neden kurumaya yakalanıyor kümesteki o eksik giderilip o illetten kurtulunması gerekir !!! Üst solunum , iç parazit, bağırsak problemleri, e-coli, kursak mantarı, bağırsak mantarı , coli , kokzidiyoz stres, b vitamini eksikliği hijyen sağlıksız ortam kötü hava koşulları bayatlamış mama yem vs. Bunların hepsi halk dilinde kuruma denilen illeti tetikler ilk baş neden bu hale geldiği çözülmeli ve ona göre ilaç verilmeli ve kümeste öbür kuşlara önlem alınmalı eksikler giderilmelidir aksi taktirde bu kuş düzelse bile ilerde başka kuşta aynı sıkıntı devam edecektir !!! Antibiyotik kullanımları sonrası mutlaka probiyotik , B vitamini ve multivitamin verilmeli.
Koruma amaçlı olarak haftada 2 kere b vitamini mutlaka kullanılmalıdır, ayda 1 kere kaliteli iç parazit kullanılmalıdır, , haftada 4,5 kere bağışıklık güçlendirici probiyotik yararlı bakteri verin , iyi bir multivitamin mutlaka kullanın önlerinden kum eksik olmasın ve tabii ki temizlik havalandırmaya dikkat edin , dışarıdan soktuğunuz kuşları direk üretime almayın belirli süre karantina yapın ve kür uygulayın bunlar hepsi doğru olduktan sonra kolay kolay hastalıklarla karşılaşmazsınız ..

Üst solunum
İsal ecoli
Kokzidiyoz
Salmo mikrobu bunların tedavisinde kullabilceğiniz antibiotik profosyonel ürünleri alıp kümesinize koyun bunlarda kürdede tedavidede size lazım olucaktır
İlk önce teşhis önemlidir. .Neden oldu..? Bu teşhisi yerinde ve zamanında yaparsanız kuşunuz ve kümesiniz kurtulur.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir