Kuşlarda Mantar Hastalığı ve Tedavisi

     Kuşlarımızda mantar başlangıcının belirtisi en başta gelen etken tüylerinde dökülme meydana gelir ve dış parazit yani bit pire kene varmış gibi kaşınırlar vücudunda ve ilk başlangıç yeri olarak kafa ve gaga kenar tüylerinde tüy azalması yani kellik meydana gelir ve deride kızarıklık gagada uzama şekil bozukluğu meydana gelir hastalık kesinlikle bulaşıcıdır.

     Çözümü ise en başta gelen faktör kafes temizliği ve dezenfektedir. Nizoral şampuanla kafes ve tüm aksesurarları, yemlik, suluk, tünek, kafes alt tabağı, kalamar kemiği tutacağı yani kafeste bulunan tüm tertibatlar güzel bir şekilde yıkanmalıdır. Daha sonra kaynamış sıcak suyun içerisinde bekletilmelidir kaynamış sıcak suda bekletmemizin amacı tüm bakterileri öldürmesidir ve haricinde 5 litre suya 3 yemek kaşığı limon tuzu ve bir çay bardağı elma sirkesi karıştırıp kendinize kolay hazırlanmış dezenfektan yapabilirsiniz. Kafesinizi ve aksesuarlarınızı yıkadıktan sonra bu hazırlamış olduğunuz karışımla da yıkayabilirsiniz.

     Dilerseniz nizoral tablet denilen haptan alarak, 1lt suya bir tane atıp çalkalayıp, bir hafta boyunca kuşlarınıza verebilirsiniz.

Saygılar

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir