Tohum Çimlendirme

Çimlendirme kelimesi her ne kadar yesillenmeyi çagristiriyo olsada çimlendirilen tohumlarin yesil yaprak yada sap haline gelmeden verilmesi esastir. Bunun en gözle görülebilir halide tohumun beyaz uç vermesidir.

Yanlis anlasilmalara sebebiyet vermemek için islemi basindan sonuna kadar anlatalim.. Baska sekillerde de uygulanabilsede esas olarak sonuçlari açisi ile önemildir.

tohumunuz suyu yeterince çekince (2-6 saat) suyunu süzüp üzerini kapatabileceginiz bir kaba aliniz.. Bu kapta yaklasik 12-24 saat (süre tohumun tazeligi ve ortam sicakligi ile direkt ilgili) kalan tohumlarin patladigini ve beyaz uçlar verdigini gördügünüz an çimlenmis tohumunuz hazirdir.

(Bu asamada çimlenmis tohumlarinizi tekrar bir süzgece alip yikarsaniz içerisinde olusmus olabilecek küf ve mantarlardanda arindirmis olursunuz. bunu mutlaka yapin)
Artik hazir almis yada hazirlamis oldugunuz mamanin içerisine karistirarak kuslariniza verebilirsiniz..
Bu tohumlari toprakta, kumda,veya pamuk içerisinde yesillenene kadar çimlendirip yaprak olarak kuslariniza vermek kuslarin hosuna gidebilecek birseydir fakat çimlenme esnasinda toprakta olusabilecek küf ve mantarlar kusunuza zarar verebilir. o sebeple pek önerilmez.
Çimlendirme için en ideal tohumlar kenevir ve salgamdir. kizistirma dönemlerinde bunlara az miktarda nigerde eklenebilir, fakat hepsini ayri ayri kaplarda çimlendirip yikayip sonradan karistirmak en saglikli yoldur.
yavru besleyen anne mozaiklerin mamasina çimlendirilmis salgam koymak renklerine kötü etki yapacagindan önerilmemektedir.
2-3 günlük mama hazirlanmasi halinde mamanin içerisinde bir anda karistirilip buzdolabinda bekletilmesinde ben her hangi bir sakinca yasamadim.. Fakat bazi arkadaslar mamayi ayri çimlendirilmis tohumu ayri kapta buzdolabina koyarlar ve verecekleri zaman karistirirlar. her iki yöntemde uygulanabilir.  buzdolabinda dahi olsa çimlenme yavaslasada devam etmektedir. o sebeple tohumlarinizi en fazla 2-3 gün içerisinde tüketecek kadar hazirlamaniz daha sagliklidir.
Yavru beslerken ve tüy döneminde verilmesi önemlidir, kuslarinizi soguk yerde bakiyorsaniz kisa girmeden öncede biraz yag depolamalari açisindan verebilirsiniz, Ama kaloriferli ortamda erken kizismalarina sebep olacagindan ve soguga karsi yaglanmalari gerekmediginden verilmemesi daha uygundur.
Soguk yerler için kis sezonu boyunca ise haftada bir verilmesi yeterli olacaktir. Bu arada fazla yaglanan kuslariniza dikkat etmeniz ve kesmeniz önerilir,
Sezon basinda damizliklarinizin vücutlarindaki yag oranlarini kontrol edip kizistirma asamasina geçmeden önce fazla yaglanmis olanlari bir müddet hareket ettirip (genis bir salmaya alarak yada biraz uçmalarini saglayarak) form durumlarini düzenledikten sonra kizistirici gidalara geçmeniz daha olumlu sonuçlar verecektir. Yagli vucudun üzerine verilecek kizistirici besinler yag oraninin artmasina ve kusun tüye girmesine sebep olabilir

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir