Tüy Sezonu Kuşlara İyi Bakın

        Bugünkü makalemizde kuşların tüy sezonuyla ilgili birkaç şey anlatmak istiyorum. Genellikle tüy sezonunda özellikle kanarya dünyasında hep serin bakma ile ilgili cümleler kurulur. Kuşlara hafif tohumlar verilmesinden yana olduğunu anlatırlar. Ben bu tabuyu yıkarak kuşların bu şekilde bakılmasına kısmen karşı olduğumu bilmenizi istiyorum. Şunu kabul ediyorum evet. Yazın ağır mamalar ve kızıştırıcılar vermekten kaçınmak gerekir. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında kuşların tüyde olduğu vakit içeriği çok katkı içeren mamalardan kaçınılmalıdır. Kızıştırıcı tohumlardan damızlıklara verilmemelidir.

        Özellikle yaz aylarının o hissedilen derin sıcağı ve nemli havasında, kuşlarınıza sebzeler verin. Kuşlarınızın bakımını yavrular ve damızlıklar şeklinde ikiye ayırın. Öncelikle tüyde olan damızlık ana ve baba kuşlarınıza yulaflı yem verin. Bu yemin içinde kenevir, nijer vb. tohumların olmamasına dikkat edin. Eğer yulafla yemi karıştırmak istemiyorsanız, ayrıca yulaf alabilir ve ufak ufak kuşlarınıza verebilirsiniz. Ayarını ise kuşlarınızın azlığına veya çokluğuna göre siz belirleyebilirsiniz. Özellikle damızlık anna ve baba kuşlarınızın tüy döneminde bakımı iyi olmalıdır. Çok sert bakmamakla birlikte çok da yumuşak bakmamalısınız. Yumuşak bakayım veya mama vb. şeyler vermeyeyim derseniz bu seferde kuşlarınızın altı çöker ve sağlıklı bir tüy sezonu geçirmezler. Tüy dökümünde olan anne ve baba kuşlarınıza kara lahana, brokoli, pazı yaprağı, ıspanak vb. koyu yeşillikler verebilirsiniz. Elma verebilirsiniz. Mama vermemeye özen gösterseniz de baktınız ki kuşlar çöktü çökecek hafif mamalar ile destekleyebilirsiniz. Kuru mama da olabilir. Yeter ki arzu ettiği besini alsın. Fakat dişilerin ayatını iyi tutturmanız lazım. Çünkü dişilere sert bakarsanız erken kızışabilirler. O yüzden gözlem çok mühim bir husustur.

        Bir diğer husus ise yavru kanaryalarınızın bakımıdır arkadaşlar. Yavrularınızın, yavru tüylerini atıp olgunluk tüylerini çıkaracağı bir zaman dilimi olur yazın. Az önce anlattığım damızlıklara bakma durumunun tam tersini ise yavru kanaryalarınız için uygulayabilirsiniz. Yani yavru kanaryalarınıza ALLAH ne verdiyse verin yesinler. Korkmayın. Gelişme sürecinde oldukları için onlara her şey lazım. Kenevir, haşhaş, mama, yeşillikler ve elma gibi besin değeri yüksek olan tohum ve katkıları mutlaka veriniz. Çünkü onlar yedikleri bu besinlerle ileri de size güzel hizmet edeceklerdir. Karşılığını ciddi anlamda size sunacaklardır. Hayırlı günler…

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir