Üretim Sezonu ve Bilinmesi Gerekenler

Yıl boyunca heyecanla beklediğimiz üretim sezonu kanarya üreticilerinin ,daha güzel ,daha kaliteli ve değişik renklerde yavrular üretecekleri umuduyla dolup taştıkları zaman dilimidir.

Üretim sezonu kanaryaların tüm enerjilerini yavru üretimine harcadıkları bir dönem olmasından dolayı senenin en zor dönemidir; Özellikle de dişi kanaryalar için. Doğa öyle bir düzen kurmuştur ki eğer kuş formda değil ise o sene fazla yavru vermeyecektir. Tüy döneminde özensiz bir bakım ve üreme sezonuna girişte ne kadar özen gösterilirse gösterilsin istenilen sonucu vermeyecektir. Yıl boyunca yapılacak doğru bakım başarılı bir üretim sezonu için en önemli anahtardır.

IŞIKLANDIRMA

Işık üretim sezonunun en önemli faktörlerinden biridir. Tüy dökümü boyunca ışıklar, sabah 8 den akşam16 ya kadar ayarlanmalı ve böylece kuşların bol bol dinlenmeleri sağlanmış olur. Üretim sezonu başlamadan önce ışıklandırma süresi artırılmaya başlanır. Bu üzerinde dikkatle durulması gereken bir konudur. Doğada kuşlar günde 2 dakikalık bir ışık artışı ile sezona hazırlanırlar. Eşe atılmadan önce kuşların günde 13 saat ışık alıyor olmaları sağlanmış olmalıdır. Günde 2 dakika ışık süresini uzatmak pek pratik olmadığına göre, ayarlamayı haftalık veya onbeş günlük olarak düzenleyebilirsiniz.Işık süresine çok hızlı değişiklikler yapmak kuşları tüye sokabileceği için dikkat edilmelidir. Tabi bütün bu yazılanlar suni ışıklandırma kullanıldığı zaman uygulanabilir ve bunun için piyasada yararlanabileceğimiz cihazlar mevcuttur.

Bu arada doğru ışık kaynağı kullanmakta çok önemlidir. Gün ışığına en yakın lambalar (Akvaryumcularda bulunabilen ultraviole floresanlar en uygunları gözüküyor.) tercih edilmelidir. Bu konuda yapılan araştırmaların hepsinde normal lambalar altında barındırılan kuşlarda dişi ve erkek genital organların normale göre küçük oldukları gözlenmiş ve hatta normal ışıklandırma ortamında üretilemeyen bazı kuş türlerinin de doğal güneş ışığına yakın ışık veren ortamlarda üretilebildiği gözlenmiştir. Bunun sonucunda daha çok kalsiyum emilimi, daha parlak ve doğal renkler, daha başarılı üretimi sağlamak mümkün olacaktır.

Kalsiyumun daha fazla depolanması sonucunda yumurtlayamama problemleri ile de daha az karşılaşılacaktır.

Kuş odasında gece lambası kullanılması da çok faydalı bir uygulamadır. Kırmızı vatsız lamba diye adlandırdığımız lambalar, kuşların rahatça uyuyabilecekleri bir ortam sağlamanın yanında bir şekilde yuvadan ayrılacak olurlarsa yuvayı kolayca bulabilmelerini de sağlayacaktır.

Araba farlarının da direkt olarak kuş odasına gelmemesinin sağlanması da önlenmelidir. Bu durumda kuşlar yuvadan kalkabilir ve hatta bazıları sağa sola çarparak yaralanabilir.

ÜRETİM ÖNCESİ:

En az eşe atmaya 2 hafta kala erkekler ayrılıp tırnaklar kesilmelidir. Uzun tırnaklar yüzünden bir sürü yumurtanın delinmesi ve yavru kayıplarının önlenmesi açısından bu noktada çok önemlidir.

Önceden tek kafeslere ayrılan erkekler genellikle salmadan yakalanan erkeklerden daha formda olurlar. Tırnakları kesildikten sonra erkeklerin altlarına bakılıp hazır olup olmadıkları kontrol edilir. Erkekler eşe atılmaya hazır oldukları zaman altlarının kızarık ve L veya kanca gibi olduğu gözlenir. Dişilerin altları ise daha yuvarlak ve düzdür. Bu esnada genç dişilerin erkeklerle karıştırılmaları da bazen mümkün olmaktadır. Erkekler iki hafta tek tek kafeslere ayrıldıktan sonra sıra dişilere gelmiştir. Erkeklerin yanına atılmadan evvel dişilerinde tırnakları kesilmelidir. Dişileri eşe atmadan evvel altlarının şiş, yuva yapmaya istekli olduklarından emin olmalıyız. Hazır dişilerin kafeste kağıt parçalarıyla yuva yapmaya çalıştıklarını da görürüz.

YUVALAR

Piyasada çok çeşitli yuva örnekleri bulunmaktadır. İçlerinde keçe kullanmanın yumuşak bir zemin yaratmada ve yavruları sıcak tutmada faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Keçeleri bir yapışkan yardımı ile veya bir tel yardımı ile yuvaya sabitlemeliyiz. Yuva malzemesi olarak kıl, keten ip gibi malzemeler kullanılabilir fakat ince malzemelerin yavruların ayağına dolanarak sakat kalmalarına neden olabilirler.

YUMURTALAR

Eğer kuşların her ikisi de formda ise dişi, 2-7 gün içinde mavimsi renkte yumurtalar yumurtlayacaktır. Her gün yumurta alınıp yerine yalancı yumurta bırakılır (Bu işlem yumurta kabuğunun yeterince sertleşebilmesi için 8 gibi yapılmalıdır.) Yumurtalar alındıktan sonra genişçe bir saklama kabına alınmalı(Gölge bir yerde). Dişi 3. yumurtayı yumurtlayınca, tekrar gerçekleriyle değiştirilir ve böylece bütün yumurtaların aynı günde çıkmaları sağlanmış olur. Son yumurtadan sonra erkekte tercihe göre dişinin yanından ayrılabilir. Dişi 3 veya daha fazla yumurta yapar. Yavrular 13-14 üncü günlerde çıkmaya başlarlar. Son yumurta diğerlerinden biraz farklıdır.

Rutubet oranının düşük olduğu dönemlerde yavrular çıkmadan bir iki gün evvel dişiler ılık su ile bir sprey yardımı ile ıslatılabilir veya banyo verilebilir.Böylece yavruların yumurtadan çıkarken yapışıp ölmeleri önlenmiş olur.

YUMURTA MAMASI

Dişler, yavru büyütebilmek için normal yemlerinin dışında mamaya da ihtiyaç duyarlar. Haşlanmış(katı) yumurta rendelendikten sonra mama ile iyice karıştırılır. Hazırlanan bu karışıma balık yağı, havuç eklenebilir. Mama taze olarak yapılacağı gibi, bir iki günlük ihtiyaç hazırlanıp buzdolabında da saklanabilir. Tabi verilmeden evvel oda ısısına gelmeleri beklenmelidir. Dişlere yavru besledikleri sürece en ideali günde 3-4 sefer tüketebilecekleri kadar mama vermektir. Mamanın üzerine haşhaş tohumu serpmekte faydalı olur. Mama kaplarının da günlük temizliklerinin yapılması bakteri üremesi için uygun bir ortam oldukları için çok önemlidir. Annenin hastalanıp yavruları terk etmesi veya yavru ve ana ishalleri genellikle mama kaplarının hijyen eksikliğinden kaynaklanır.

harz roller üretimiharz roller yavru13230229_1535804863393166_2917086415723063339_nharzer yavru2

BİLEZİK TAKMA

Düzgün kayıt tutabilmenin en kolay yolu bilezik takılarak sağlanabilir. Ayrıca yarışma kuşları için bilezikli olma zorunluluğu bulunmaktadır. 5 gün veya yaklaşık yavrular gözlerini açtıkları zaman bu iş için en uygun zamandır.

İKİNCİ YUVALAR

Yavrular 15 günlük olunca dişi tekrar yumurtlama isteği gösterir. Erkek ayrıldı ise dişinin yanına atılır ve 2. bir yuva kafese yerleştirilir. Yavrular 19-20 günlükken dişi tekrar yumurtlamaya başlar. Yavrular 21 günlük olunca artık anneden ayrılabilecek çağları gelmiş demektir.

YAVRULARIN AYRILMASI

Yavrular erkekle birlikte küçük bir salmaya alınırlar. Tünekler alçağa takılır. Günde 3 sefer mama verilir. Bir hafta sonra mamanın üzerine tohumlar serpilebilir. Yavaş yavaş mama azaltılır ve günde bir kereye düşürülür. Bu geçiş dönemi 3 haftayı bulur. Bu arada çimlendirilmiş tohumlarda verilmelidir.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir